Follow us on Facebook  Kite School Egypt on Google  Instagram #kiteschoolegypt

sk

 / 

rus

 / 

eng

 
 

VIETOR &POČASIE

AK POTREBUJEŠ VEDIEŤ VIAC, OPÝTAJ SA NÁS

VIETOR
&POČASIE

Najdôležitejšie a najčastejšie otázky kiterov: „Kedy najlepšie fúka vietor v Hurgháde, ktorú predpoveď mám sledovať pre Hurghadu? Pozri si naše tipy.

ZÁJAZDY &
TRAVEL TIP´S

Informácie o hoteloch v blízkosti kite spotu a naše tipy kde vyhľadať najvýhodnejšie lastminute all inclusive zájazdy do Hurghady.

UBYTOVANIE
&LETENKY

Naše tipy na letenky a ubytovanie v apartmánoch s privátnou plážou a bazénmi priamo na kite spote v Hurghade. Cena pre dvoch od 45 Eur/ apartmán/ noc.

HURGHADA
&INÉ AKTIVITY

Pozrite si naše tipy a praktické informácie na ďalšie zaujímavé aktivity v Hurghade, aby ste si odniesli čo najviac zážitkov z Vašej dovolenky v Egypte.

 
 

 

WIND &FORECAST

 


windNajdôležitejšie a najčastejšie otázky nás kiterov: Kedy najlepšie fúka vietor v Hurgháde? Ako bude fúkať v lete, v zime, na jar, na jeseň v Hurgháde? Aj po našich dlhoročných skúsenostiach z Hurgády jednoznačná odpoveď na to nieje! Máme odsledované tie najlepšie mesiace s veľkou pravdepodobnosťou vetra, no je stále len počasie a to sa može kedykoľvek zmeniť i v tých mesiacoch ktoré sú po iné roky štatisticky najlepšie. Kite centrum Kite School Egypt - Sultan Kite je pre Vás otvorené po celý rok. 

VIAC O VETRE A PREDPOVEDIACH

 

Veterné dni v Hurgháde môžeme rozdeliť na silné, stredné a low wind.

 

Z našich skúseností

  • apríl, jún, júl, august, september, október je 70 a viac % pravdepodobnosť vetra o sile nad 6-7 m/s, no v celom fúka vietor väčšinou na veľkosti kajtov 9 a 12 m2 
  • v mesiacoch november až marec sa pravdepodobnosť veterných dní pohybuje priemere od 50 do 70%. 
  • zimných mesiacoch, január až do polovice marca nie je vietor až tak pravidelný, no veterné dni sa vyznačujú silnejším vetrom, ale môže byť medzi nimi aj väčší počet light wind ale i dní úplne bez vetra. 
V zimných mesiacoch preto platí, že je potrebné dôkladnejšie sledovať predpoveď, alebo si vyhradiť väčší počet dní na Váš kite trip, no určite si dobre zajazdíte ak vyjde predpoveď!

 

Smer a sila vetra.

Najlepší vietor fúka vždy zo severozápadu až severu, na našu pláž side onshore z ľavej strany, čo robí náš spot úplne bezpečným spotom pre všetkých, od začiatočníkov až po úplných kite profesionálov. Vietor prichádza priamo od mora a nemá pred sebou žiadne pevné stavby ani iné prekážky, ktoré by spôsobovali turbulencie a robili vietor poryvovým. Preto tu väčšinou, počas celého roka fúka stabilný vietor, s poryvmi maximálne do 20 percent.

 

Predpovede vetra.

S našimi viac ako 12 ročnými skúsenosťami z Egypta, môžeme potvrdiť, že ak už vietor začne fúkať v sile aspoň nad 7 m/s, tak vďaka mikroklimatickým podmienkam (najmä v letných mesiacoch Jún až September) býva vietor o niečo silnejší ako ukazuje predpoveď (2-3 m/s). Ale može nastať aj úplný opak. 

 

Rokmi sa jednotlivé predpovedné modely zlepšili, no stále platí že je to len predpoveď vypočítaná z modelov a na viac ako 3-4 dni nie je možné zaručiť presnosť a istotu predpovede. Pre zvýšenie presnosti dlhodobejšej predpovede sa nám najviac osvedčilo sledovať model GFS 27 km na windguru.cz (predpoveď na 10 dní, kite spot Hurghada Paradise Kite Surf), 7 dňovú predpoveď na windfinder.com (kitespot Sultana Beach) a pre porovnanie aj dlhodobú 14 - dňovú predpoved pre Hurghadu na wetteronline.de. Taký najpresnejší je predpovedný model WRF 9km, no to je predpoved iba na 3 dni vopred.

 

Na windguru modeli GFS 27 km je dôležité sledovať, aby bol predpovedaný severozápadný resp. severný smer vetra. Nižšie udávaná hodnota v predpovedi (nárazy vetra-gust) sa na 90% zhoduje s realitou, často sa tiež stáva že fúka ešte o 1-2 m/s viac. Ak je na predpovedi udávaná hodnota v nárazoch napr. 6 m/s, ale predpovedaná rýchlosť vetra je 3 m/s, v skutočnosti bude fúkať pravdepodobne iba tie 3 m/s, i keď je predpovedaný SZ-S smer vetra.

 

Ak je na predpovedi udávaný iný smer vetra, napr. od západu, z východu alebo z juhu tak možno počítať s tým že s veľkou pravdepodobnosťou vietor nebude fúkať alebo bude nepoužiteľný na kiting (veľmi poryvový, off shore wind). Výnimočne, iba pár krát do roka sa stane že vietor občas nečakane zosilní okolo obeda z juho-východného smeru, no fúka maximálne o sile 6-8 m/s. Rovnako sa stáva že vietor občas príde aj bez akejkoľvek predpovede, ale na to sa nedá spoliehať!

 

Zavřít

 

 

 

POČASIE V HURGÁDE

 

weatherV Hurgháde prevláda horúce a slnečné podnebie, ktoré sa vyznačuje nízkou vlhkosťou vzduchu. Počasie v Hurgháde môžeme rozdeliť na horúce obdobie od mája do októbra s dennými teplotami od 30 do 37 stupňov a na chladné obdobie od novembra do apríla s priemernými dennými teplotami od 20 do 30 stupňov.

 

Cez deň je tu príjemne teplo po celý rok, no v zime sú väčšie teplotné rozdiely medzi dňom a nocou, keď nočné teploty klesajú na 10-14 stupňov, tak je potrebné sa na to pripraviť vhodným oblečením. V zime fúka chladný severný vietor v dôsledku čoho je pocitová teplota aj cez deň o pár stupňov nižšia a po väčšinu dní tohto obdobia (november-apríl) je vhodné používať dlhý neoprén v hrúbke 3-5mm.

 

Dažďové zrážky v Hurgháde sú výnimočné, maximálne 1-3 x do roka, aj to iba zimnom období. Veľkým omylom nás Stredoeurópanov je, že v lete sa v Egypte určite nedá vydržať a preto sa mu vyhýbame. Omyl! V lete fúka skoro najlepšie z celého roka, vietor fúka väčšinou po celý deň aj noc, takže pocitová teplota je veľmi príjemná, pretože i pri teplotách 36-38 stupňov, ale relatívne malej vlhkosti vzduchu (okolo 38%) je tu klíma aj v strede leta veľmi príjemná.

 

Teplota v mori sa od mája do októbra pohybuje od 24 až do 29 stupňov, v egyptskej "zime" od novembra do apríla okolo 21-23 stupňov. Ďalej od brehu sa teplota vody drží po celú "zimu" a neklesá pod 20 stupňov. V plytkej vode pri brehu, alebo pri odlive môže byť voda v zime z rána chladnejšia 16-18 stupňov, ale okolo obeda keď sa voda premieša a ohreje od slnka je voda opäť krásne teplá a dosahuje teploty nad 20 stupňov. 

 

 

 

 

AKÉ VEĽKOSTI KITOV

 

Odporúčame Vám doniesť si zo sebou jeden menší a jeden väčší kite.

  • najpoužívanejšie sú veľkosti kajtov 9m2 a 12 m2, ktoré Vám v Hurgháde pokryjú až 80% veterných podmienok
  • kto má vo svojej výbave low wind kite 15-21m2, tieto rozmery tu tiež nájdu svoje využitie pri low wind dňoch
  • výnimkou ale u nás nie sú i také dni keď fúka celý týždeň na menšie rozmery 6-8 m2 
  • v našej kite požičovni máme najnovšie vybavenie a kajty vo veľkostiach od 5 m2 až do 17 m2, rovnako i hydrofoily, surfboardy a low wind twintip dosky

 

 

PRÍLIVY & ODLIVY

 

tide

Rozdiel medzi prílivom a odlivom je najvýraznejší najmä letnom období, v období okolo splnu mesiaca, čo znamená že v tieto dni je naša lagúna na pár hodín ráno alebo cez obed skoro úplne bez vody. No ale aj pri najvýraznejšom odlive stačí prejsť vzdialenosť približne 100-200m od pláže do miesta kde už je dostatok vody na štart a odtiaľ je možné sa presunúť na niektorú z pieskových lagún v tesnej blízkosti, alebo si užívať kiteboarding na otvorenom mori s dostatočnou hĺbkou vody.

 

Príliv a odliv ovplyvňuje aj veterné podmienky, niekedy pri odlive vietor výrazne zoslabuje a naopak vietor s prílivom opäť zosilňuje. Príčinou toho je to, že sa v dôsledku nízkej hladiny vody nad plytkými lagúnami voda viac prehrieva a to má za následok nižší teplotný rozdiel medzi teplotou vzduchu a teplotou vody v mori. Výraznejší je tento jav v lete a pri slabšom vetre, pri silnom vetre zase naopak hladina vody v mori stúpa a nedochádza k takému výraznému odlivu.

 

Na stránke tide4fishing nájdete presné a pekne graficky znázornené informácie o odlive a prílive v Hurghade.

 

Tides and solunar charts for fishing

 
 
 

© 2023 KITE SCHOOL EGYPT

 

 


TripAdvisor

KONTAKT

Google map Kite School Egypt 

ERIK MACH - MANAGER

PHONE!+20 1017435051 
VIBER!+20 1017435051 
Whatsapp!+20 1017435051 
FB PAGE:Kite School Egypt
info@kiteschoolegypt.com 


Whatsapp  Chat on WhatsApp


 

IKO Instructor Logo smal 
?> ?> ?>