sk

 / 

rus

 / 

eng

 
 

KITEBOARDING TRIP BORACAY FILIPÍNY

Kiting Škola Hurghada | Kite kurzy Egypt / KITEBOARDING TRIP BORACAY FILIPÍNY

AK POTREBUJEŠ VEDIEŤ O BORACAY VIAC, OPÝTAJ SA NÁS

 

KURZY KITESURFINGU BORACAY 2023


Kurzy kitingu na filipínskom ostrove Boracay.

 

 

Po vynikajúcich doterajších skúsenostiach s pôsobením našej kajting školy na filipínskom ostrove Boracay, sme sa rozhodli, že v tomto budeme pokračovať aj naďalej. V hlavnej kite sezóne na Filipínach, teda vždy od začiatku januára do konca februára nás nájdete na Filipínskom ostrove Boracay, kde pre Vás máme pripravené kompletné zázemie kite centra (storage kite vybavenia, beach boys, kompresor, bezplatné wifi pripojenie, reštaurácia priamo na kite spote). Tí, ktorí chcú s kiteboardingom začať a naučiť sa ho, môžu počas pobytu na Boracay využiť služieb našej kiting školy a absolvovať s nami kurz kitingu s česko-slovensky hovoriacim inštruktorom. A samozrejme pre tých, ktorí už vedia kajtovať, ale nechce sa im brať so sebou vlastnú výbavu, alebo vlastnú výbavu ešte nemajú, sme pripravili možnosť požičať si u nás komplet výstroj na kiteboarding KITE RENTAL.

Podľa nášho skromného názoru je filipínsky ostrov Boracay pre všetkých kiterov, ako aj pre tých ktorí chcú s kiteboardingom len začať kitový raj, jeden z TOP kite surf spotov v juhovýchodnej Ázii, a v období december-február možno povedať že i na TOP kitesurf spot na svete. Boracay je práve v zimných mesiacoch vynikajúcou alternatívou pre tých, ktorí na zimu hľadajú únik za vetrom, niekde do tepla.  V období od novembra do konca marca sa sem zbiehajú kiteri skoro z celého sveta aby tu strávili svoju kite „zimu" v teple a hlavne v ideálnych veterných podmienkach. Navyše je tam ešte aj neskutočne krásne, takže aj nekitujúci doprovod bude z pobytu na ostrove Boracay unesený a nadšený! 

A prečo sme si tak obľúbili Boracay? V "zimnej" kite sezóne, období od januára do konca februára je výber kite spotov vo svete značne obmedzený a miest s garantovaným vetrom, kde je navyše aj príjemné a teplé počasie možno spočítať na prstoch jednej ruky. Filipíny sú síce vzdialená ale za to veľmi cenovo dostupná a zaujímavá destinácia, ktorú sa určite oplatí v zime navštíviť. Boracay je rozlohou malý ale zato veľmi očarujúci ostrov. Podmienky na kajtovanie sú vhodné pre všetkých, od úplných začiatočníkov až po pokročilých kajterov. Boracay očarí i nekajtujúci doprovod svojimi krásnymi plážami s bielym pieskom a kryštálovo čistou vodou, úchvatnými západmi slnka na White beach a každodenným nočným životom až do svitania. Pre tých ktorí nechcú tráviť svoju dovolenku iba kajtingom, opalovaním a zábavou poskytujú Filipíny veľa ďalších možností na cestovanie a spoznávanie.  

 

KITEBOARDING NA BORACAY ISLAND

 

Informácie sú relevantné pre všetkých, ktorí sa chystajú navštíviť ostrov Boracay v hlavnej kite sezóne, ktorá začína niekedy začiatkom decembra a trvá do polovice marca, niekedy so šťastím aj polovice apríla. V tomto "zimnom" období sú podmienky na kitovanie najlepšie, počasie je prekvapujúco až úplne ideálne. Teploty vzduchu sa pohybujú medzi 26-28 stupňov, teplota vody okolo 26-27 stupňov. Do polovice decembra sa ešte môžu vyskytovať aj dažďové prehánky, no dážď je nárazový, rychle príchádza a rychle odchádza. Od druhej polovice decembra sa zrážky vyskytujú veľmi ojedinele.

No čo je pre nás kiterov podstatné je vietor. Ten fúka od konca novembra do konca februára možno povedať non-stop. Preto Boracay patrí už roky medzi obľúbené kite spoty vo svete.

 

Hlavnou kite beach na ostrove je Bulabog beach, ktorá sa nachádza v centrálnej časti ostrova, v jeho najužšom mieste. Je dlhá približne 1,7 km. V období od decembra do konca februára fúka na Bulabog beach severo-východný monzúnový onshore vietor - AMIHAN. Ten sa vyznačuje stálosťou, pravidelnosťou a iba veľmi výnimočne prichádza poryvový. Vietor fúka o sile od 6 m/s do 16 m/s. Ak by som to mal zhodnotiť z mojich skúseností, tak vyslovene bezveterných dní za 3 mesiace sa dalo spočítať na jednej ruke, dní keď „nefúkalo" ale stále fúkalo na veľkosti kitov 14-17 m2 bolo maximálne 10. Takže najpoužívanejšie a ideálne veľkosti kitov boli 9 a 12 m2, pre dievčatá 7 a 10m2. No boli aj dni, a nebolo ich za sezónu málo keď bola aj 7-čka pre 100 kg chlapa tak akurát.

 

Celá lagúna je zvonku chránená reefom, takže voda je prevažne flat, hlavne v čase odlivu bola rovná ako voda v bazéne, v časoch prílivu sa tvoril menší chop, malé vlnky. V dňoch keď fúkal silný vietor, sa za reefom tvorili pekné 1,5-2 metrové vlnky vhodné na kitesurfing. V lagúne je pri odlive plytká voda, s hĺbkou po kolená až po pás a v čase prílivu sa hĺbka vody v lagúne pohybuje okolo 1,7 m. Lagúna ma dno pokryté vačšinou morskou trávou, iba v zadnej časti, bližšie k reefu je na dne piesok a väčšie kamene, no ale je to všetko pod vodou s kde je už aj väčšia hĺbka.

 

To všetko spolu dohromady robí z Boracay ideálny kite spot nielen pre pokročilých a je i ideálnym miestom kde sa kiteboarding môžu naučiť začiatočníci. Jedinou nevýhodou je veľká populárnosť tohto spotu v čase od vianoc do približne polovice januára a v čase čínskeho nového roka kedy je spot evidentne preplnený, no neznamená to že si nezajazdíte. Stále je možné si nájsť dostatok miesta pre seba, stačí si odísť trochu do prava alebo bližšie k reefu kde budete kitovať skoro sami.

 

Na celej Bulabog kite beach sa nachádza spolu asi 13 kitecentier, ktoré poskytujú služby ako je storage kite vybavenia, kompresor, beach servis, požičovňa kite výbavy, chillout zónas free wifi, a v niektorých je aj reštaurácia. Ceny za mesačný storage kite vybavenia a služby kite centra sa pohybujú okolo 60-80 USD.

 

UBYTOVANIE NA BORACAY ISLAND

 

Pretože ostrov Boracay je jednou z TOP dovolenkových destinácii v juhovýchodnej ázii, tak sa dá povedať že má vybudovanú pomerne slušnú infraštruktúru. Ostrov tak ponúka pomerne široké možnosti ubytovania, stravovania, dopravného spojenia, nočného vyžitia, rôznych možností nakupovania, vrátane supermarketov a obchodného centra D´mall.

 

Takže, ak ste sa rozhodli stráviť Vašu zimnú kite dovolenku na filipínskom ostrove Boracay, alebo sa u nás chcete počas Vašej dovolenky naučiť kiteboarding, a kladiete si otázku ako a kde si nájsť ubytovanie na tomoto ostrove - moja odpoveď je jednoduchá - buď si ho budete hľadať samostatne po Vašom pri príchode na ostrov, alebo druhá možnosť je, že Vám s tým môžem pomôcť. Výhodou v prvom prípade je, že môžete vidieť na vlastné oči čo si vyberiete, v druhom prípade je výhoda že už budete mať Vaše ubytovanie rezervované pred Vašim príchodom (pošlem Vám fotografie toho čo pre Vás nájdem) a nebudete musieť po Vašej vyčerpávajúcej a náročnej ceste ešte behať deň, dva po ostrove a hľadať ubytovanie, obzvlášť ak prídete na ostrov o druhej ráno.

 

Pre rozhodovanie o tom kde si vybrať ubytovanie na Boracay, je nevyhnutné pochopiť že centrum ostrova Boracay - je jeho najužšia časť, o rozlohe približne 1,5 kilometrov štvorcových a vzdialenosť medzi preslávenou White beach a kiterskou Bulabog beach je cca 800 m. Táto oblasť sa nazýva STATION 2 a nachádza sa v strede White beach (celá meria približne 7 km)   Ak si chcete nájsť ubytovanie bližšie ku kite beach, znamená to že musíte hľadať v oblasti Bulabog beach.

 

Ubytovanie na Boracay možno rozdeliť do troch typov, luxusné hotely a apartmány, štandard apartmány strednej triedy a izby, hostely s nižšou úrovňou komfortu.

 

APARTMÁNY VYŠŠIA TRIEDA A LUXUSNÉ HOTELY

Nebudem rozpisovať prvotriedne ubytovanie, tu je snáď všetko jasné, stačí si zájsť na internet, napr. na booking(dot)com, agoda(dot)com, airbnb(dot)com a vopred si rezervovať ubytovanie. Nájdete tam fotografie, opis, obsadenosť, ceny a recenzie. Hlavnou nevýhodou takéhoto typu ubytovania je vačšinou cena, ktorá začína od 100 USD za noc.

Druhá a tretia kategória patria medzi najobľúbenejšie typy ubytovania na Boracay medzi kitermi, ale keďže veľa nenájdete na internete odporúčam Vám isť na blind, rezervovať si vopred hotel cez internet iba na 1-2 noci a hľadať si ubytovanie priamo na mieste, alebo Vám s výberom a rezerváciou môžeme pomôcť pred Vašim príchodom.

 

APARTMÁNY TYPU ŠTANDARD STREDNEJ TRIEDY

Štandardné apartmány strednej triedy sú vačšinou pekne zariadené, nechýba tam kúpeľňa, sprcha s teplou vodou, WC kuchyňa, chladnička, klimatizácia, Tv a vo vačšine aj free wifi spot. Hlavný problémom mnohých ubytovaní na Boracay sú veľmi malé rozlohy izieb ale nájdete tu všetko potrebné pre pohodlné bývanie. Vzhľadom na to že väčšinu času budete i tak tráviť na kite beach, na plážach, v baroch alebo na diskotékach,  potom to nie je až tak zásadný problém.  

 

IZBY A HOSTELY

Na kratší pobyt na ostrove alebo ako low cost verzia ubytovania je u kiterov obľúbený aj tento typ ubytovania. Izby sú vačšinou malé rozlohou, no dostatočne pohodlné pre dve osoby, vybavené vlastnou kúpeľňou, WC, niekedy s klimatizáciou, inokedy iba s elektrickým ventilátorom ktorý ale plne postačuje v „zimnej" sezóne, no bez kuchyne a chladničky.  Druhou low cost možnosťou, hlavne ak niekto príde sám je ubytovanie v hosteloch, kde budete mať k dispozícii zdieľanú izbu s vlastnou posteľou, zdieľaná kúpeľňa, WC a kuchynka s chladničkou. Tie hostely čo som mal možnosť vidieť sú na slušnej úrovni, vačšinou sú v cene zahrnuté aj raňajky.

 

CENY UBYTOVANIA NA BORACAY ISLAND

 

V zásade platí že krátkodobé prenájmy, tzn. menej ako mesiac sú cenovo najmenej výhodne, niekedy cena za 14 dní môže dosiahnuť cenu za mesačný prenájom. Mesačný prenájom za apartmány typu štandard sa pohybujú od 20 tis. do 40 tis. pesos (400 - 800 EUR) pre dve osoby. Náklady na denný prenájom sa pohybujú od 1500 do 4000 pesos za deň. Ako môžete vidieť, je to oveľa drahšie ako mesačný prenájom. 

Všeobecne platí, že nájsť apartmán v okolí Bulabog beach a Station 2 v hlavnej sezóne pod 20 000 pesos na mesiac je veľmi obtiažne. Ceny za mesačný prenájom izieb s nižším štandardom sa pohybujú od 10 000 pesos vyššie, cena za izbu v slušnom hosteli je približne 11 Eur na noc s raňajkami.

Čo robiť keď máte málo peňazí ale chcete mať ubytovanie na úrovni ? Odpoveď je jednoduchá, vyhľadať si ubytovanie ďalej od centra, napr. v oblasti Station 1,3, Diniwid beach, Manoc-Manoc,  no ale musíte počítať s každodennou dopravou na kite beach cca 3-4 km. Niekedy však dennodenné platenie za dopravu, i keď lacnú môže trochu neutralizovať všetky výhody vzdialeného ubytovania. Ďalšou možnosťou si je prenajať motorku-skúter, ktorého prenájom mimochodom na Boracay tiež nieje najlacnejší, ale na druhej strane budete mobilný, neplatíte za dopravu, môžete sa presúvať po ostrove, navštíviť iné pláže na ostrove a pod. Cena za prenájom apartmánu štandard, s izbou s dvomi posteľami typu king size, prípadne aj s dvomi oddelenými izbami pre 4 osoby, s vybavenou kuchynou, kúpeľňou, WC, klimatizáciou sa pohybuje okolo 15.000 pesos, obdobne sa pohybuje aj cena za mesačný prenájom motorky. No v konečnom dôsledku, bývate za menej, máte vačší komfort ubytovania, a plus veľká výhoda je že máte za tú cenu aj motorku.

Mimo hlavnej sezóny môžu byť ceny za ubytovanie výraznejšie nižšie, ako ceny uvedené v tomto článku. Všetky uvedené informácie sú jednak z mojich mojich osobných skúseností pri hľadaní ubytovania, ako aj zo skúseností mojich kamarátov kiterov, ktorí tu prichádzajú na zimnú kite sezónu už niekoľko rokov po sebe.


STRAVOVANIE NA BORACAY ISLAND

 

Našťastie som mal dostatok informácií z internetu pred mojim príchodom na Boracay a tie sa mi potvrdili. Filipínci všeobecne neovplývajú kuchárskym talentom a bohužiaľ ich kuchyňa nieje ani zďaleka to na čo sme zvyknutý z čínskych, vietnamských a thajských reštaurácií u nás. Ešte že je na Boracay Mc Donald J No v každom prípade od hladu na Boracay neumriete. Je zopár lokálnych reštaurácii kde sa viete aj chutne najesť (odporúčam napr. Smoke resto), v cenách približne za 3-4 eurá, no jednoznačne sa nám najviac osvedčili reštaurácie priamo na Bulabog kite beach TIMOG a HANGIN, kde varili európsku stravu (sandviče, cestoviny, šaláty, tuna steak, pizzu, a dokonca v HANGIN aj nemeckú verziu vepřo, knedlo, zelo a řizek) , veľké porcie, a povedal by som že tak chutne že ani u nás by sa nemuseli za to hanbiť! Ceny boli prijateľné, od 4 do 7 Eur, tretinkové pivo za 1 euro. Na D´Mall a White beach nájdete mnoho reštaurácii kde varia chutne, no keďže je to vychytená turistická destinácia tak aj cenovy sa pohybujú vyššie, okolo 7-12 Eur, tretinkové pivo za 2 Eurá. Rovnako si môžete zájsť aj na fish market D´Tallipapa a kúpiť si tam rôzne druhy Sea food (ryby, mušle, krevety, kalamáre, kraby, lobstre), ktoré Vám následne v okolitých reštauráciách ochotne a chutne pripravia za poplatok na niekoľko rôznych spôsobov.

 

NIGHT LIFE NA BORACAY ISLAND


Jedným slovom nezabudnuteľný! To je to čo sem láka mnohých návštevníkov tohto ostrova. Na 5 km dlhej White beach s krásne jemným bielym pieskom, nájdete nespočetné množstvo reštaurácii, barov a nočných klubov kde okrem dobrého jedla a chutného domáceho rumu TANDUAY zažijete neopakovateľnú atmosféru. Boracay je proste TOP. Večer si sedíte v beach baroch a počúvate live muzičku pri pivku, alebo len tak sedíte s priateľmi na pláži pri jednej, dvoch zvyčajne aj troch fľašiach vynikajúceho lokálneho rumu TANDUAY ktorý je lacnejší ako mlieko (fľaša 0,7 litra stojí pod 2 USD). Po 23:00 hodine sa nočný život presúva do obľúbených barov (Exit, Epic, Insomnia, Cocomangas, Club Paraw, a pod. ) kde zábava pokračuje až do úsvitu, no zvyčajne však do rána :-)

 

 

VYHĽADÁVANIE LETENIEK

LOKÁLNY AIR OPERÁTORI

BORACAY &TRANSFER

 

APARTMENTS &ROOM

KITE KURZY PRE ZAČIATOČNÍKOV

 

KITE KURZY PRE POKROČILÝCH

POŽIČOVŇA KITE VYBAVENIA

 

BORACAY ISLAND (FILIPÍNY)- Rady na cestu

BORACAY ISLAND (FILIPÍNY)- Rady na cestu

Kiteboarding a kiteboarding kurzy na Filipínskom ostrove Boracay a pár užtočných rád pre tých ktorí tam ešte neboli ale plánujú sa tam vybrať.

 
Show more
 
 
 
 

© 2023 KITE SCHOOL EGYPT

 

 


TripAdvisor

KONTAKT

Google map Kite School Egypt 

ERIK MACH - MANAGER

PHONE!+20 1017435051 
VIBER!+20 1017435051 
Whatsapp!+20 1017435051 
FB PAGE:Kite School Egypt
info@kiteschoolegypt.com 


Whatsapp  Chat on WhatsApp


 

IKO Instructor Logo smal 
>