sk

 / 

rus

 / 

eng

 
 

BORACAY ISLAND (FILIPÍNY)- Rady na cestu

Kiting Škola Hurghada | Kite kurzy Egypt / KITEBOARDING TRIP BORACAY FILIPÍNY / BORACAY ISLAND (FILIPÍNY)- Rady na cestu

AK POTREBUJEŠ VEDIEŤ O BORACAY VIAC, OPÝTAJ SA NÁS

 

AKO SA DOSTAŤ NA BORACAY 2023

Kite School Egypt_Boracay

 

Pár užtočných a praktických rád na cestu pre všetkých, ktorí kajtovať na Filipínach (Boracay) ešte neboli, ale chceli by sa k nám pridať, alebo už majú za nami namierené z Česka alebo zo Slovenska.

 

Kurz DEC2022:

1 usd=55,00 PHP

1 euro= 58,00 php

 

Je jedno či si zoberiete USD alebo Euro, berú všetko. Odporúčam Vám si zameniť ešte na letisku nejakú hotovosť za miestnu menu (PHP), aspoň na cestu. Dokonca aj kurz na letisku zvykne byť niekedy o trochu lepší ako na Boracay. Zmenárne sú tu na každom kroku. V obchodoch berú aj platobné karty, je tu veľa bankomatov, dá sa vyberať hotovosť do výšky 10 000 PHP na jeden výber (cca 200 EUR), i opakovane v rámci Vášho denného limitu, avšak každý výber z bankomatu je ešte extra spoplatnený lokálnou bankou. 

 

V prvom rade sa musíte rozhodnúť ako bude vyzerať Váš kompletný let z Európy. Vašim cieľovým letiskom z Európy bude Filipínske hlavné mesto MANILA. Môžete letieť z Európy ( napr. Praha, Viedeň, Budapešť, Rím, Miláno, Benátky, Mnichov, Frankfurt) s prestupom v niektorom z arabských emirátov ( napr. Dubai, Ryad, Abu Dhabi, Doha, Muscat, Bahrain) a odtiaľ priamo do Manily. Alebo druhou možnosťou je letieť z Európy cez Istanbul, Bangkok, Singapur, Kuala Lumpur a odtiaľ do MANILY. Z časového hľadiska je najlepšie si nájsť let s maximálne jedným prestupom (cez Istanbul, Dubai, RYAD, Abu Dhabi, Muscat).

 

Jednotlivé prelety medzi krajinami po Ázii sú za veľmi prijateľné ceny. Kombinácie tak môžu byť nekonečné, rozhodujúcim kritériom pre výber trasy Vášho letu môže byť cena, trvanie letu, trvanie prestupu medzi jednotlivými letmi alebo možnosť navštíviť, ak Vám to čas dovolí aj iné zaujímavé miesta v Ázii. Napríklad, ak ste ešte neboli v Hongkongu, Bangkoku, Ho-Či Minovom meste, tak prečo to nevyužiť a nestráviť tam den, dva. Určite je tam čo vidieť, napr. chrámy a paláce sú veľmi krásne. Áno, aj keď to bude stáť navyše pár dolárov na hotel, ale keď ste už raz v Ázii, tak prečo to nevyužiť naplno. No je to určite na zamyslenie sa :-)

 

 

CENY LETENIEK NA FILIPÍNY-MANILA

 

Ceny leteniek sa líšia v závislosti od termínov. Najdrahšie letenky vychádzajú v období "TOP" sezóny ktorým je obdobie vianoc a nového roka. Ceny spiatočných leteniek sa v tomto období môžu pohybovať od okolo 1300€ a vyššie. Lepšie je kúpiť letenky s dostatočným časovým predstihom 3-4 mesiace a možete ich mať za veľmi zaujímavú cenu okolo 600-800€. Mimo vianoc a nového roku sa priemerné ceny leteniek s rozumnými prestupovými časmi pohybujú cenovo okolo 800 Eur. 


INTERNET NA BORACAY ISLAND

 

[Update cien a internetu bude po mojom prílete na Boracy 09.01.2023] Odporúčam filipínskeho operátora" Globe" (má lepšie pokrytie LTE (4G internet) na Boracay ako operátor SMART. LTE SIM kartu si môžete kúpiť buď na letisku v Manile (trvajte na SIM karte s LTE (4G) internetom), v stánkoch ktoré sú vonku pred letiskom, potom v Manile, v centre, alebo aj priamo na Boracay v predajni GLOBE na D´Mall. Ako núdzovú SIM a nebudú mať LTE si môžete kúpiť aj 3G SIM kartu,a na Boracay si potom kúpite s SIM s LTE. Cena je 40 PHP za 3G SIM kartu(normal, micro) + 50 MB free, alebo  za 100 PHP  je LTE SIM karta (normal, micro,nano) + 70 Mb free. K nej si dokúpite stieracie karty s  kreditom (100-300 PHP) na dobitie a možete si vybrať rôzne balíčky internetu, buď zaslaním sms alebo z menu  podľa návodu (hodinový, megabitový, 1-2-3-7 denný alebo mesačný tarif). Unlimited internet na mesiac stoji cca 999 PHP. LTE sieť na Boracay funguje celkom obstojne (viber, skype, fb, youtube), 3G ide ale velmi pomaly.

 

TAXI V MANILE

 

odporúčam zaregistrovat si  a požívať aplikáciu v telefóne UBER. Je to najlacnejšie taxi v Manile, vždy viete presnú cenu za cestu, podľa GPS, ktoré má taxikár v aute. Inak si z Vás miestny taxikári urobia bankomat :))


UBYTOVANIE V MANILE

 

ak potrebujete prespať v Manile odporúčam hotel Red Planet v Makati (sú tam dva 2 Red Planet v Makati, za dobru cenu, cca 26-30€ noc pre dve osoby, wifi, pekné izby), je to priamo v centre a blízko na letisko. Cesta z/na letisko s UBER taxi stojí cca 200 pesos. Nájdete tento hotel na booking.com


AKO SA DOSTAŤ Z MANILY NA BORACAY ISLAND

 

Na Boracay sa dá z Manily dostať letecky alebo loďou po mori-trajektom. Kedže letenky sú cenovo dostupné (40-70 USD za 1 cestu), odporúčam síce drahšiu, ale pohodlnejšiu a rýchlejšiu dopravu na Boracay. Samotný ostrov Boracay síce nemá vlastné letisko, no to neznamená že sa na neho nedá letieť :-) Po blízku na ostrove Panay sú dve letiská. Caticlan a Kalibo.

 

Majte na pamäti že medzinárodne lety sú obsluhované v Manile z Terminálov č 1,2. Vnútroštátne lety lietajú z iného terminálu, podľa konkrétnej leteckej spoločnosti. Cebu pacific air lieta napr. z Terminálu č. 3.  Ak sa chcete presunúť z jedného terminálu do druhého môžete využiť buď kyvadlovú dopravu leteckej spoločnosti alebo taxi. Pri východe z letiska hľadajte tabuľku z transferom na daný terminál, alebo ešte lepšie urobíte ak sa na kyvadlovú dopravu opýtate priamo na letisku, na informáciach u Vašej leteckej spoločnosti. Transfer premáva každých 30-40 minút. Radím vám, aby ste si pri prechode z jedného terminálu do druhého nechali rezervu minimálne 30-45 minút, všetko závisí aj od premávky. Môže to byť 20 min., ale aj hodina.

 

Ak máte napr. letenku na kompletnú trasu (napr. Praha-Dubai-Manila-Caticlan), informujte sa o možnosti odcheck-ovať si batožinu až do Caticlan/Kalibo. Po pristáti v Manile, si budete musieť vyzdvihnúť z dopravníku svoju batožinu, prejsť k colnej kontrole a upozorniť ich že Vaša batožina ide ďalej do Caticlan/Kalibo. Potom ju znova odnesiete k dopravníku, kde ju odovzdáte zodpovednému pracovníkovi, ktorý sa postará aby Vaša batožina bola prepravená na Váš ďalší let do Caticlan/Kalibo. Ak ste si ale letenku do Caticlan/Kalibo kupovali zvlášť, vezmite si svoju batožinu k check-in na druhý terminál. Ak máte v Manile dlhší časový prestup a chcete ísť do mesta, môžete využite úschovňu batožiny ktorá je na Termináli č.3 - Arrivals, Storage batožiny stojí 350 php na 24 hodín a úschovňa je v prevádzke nonstop 24/7.

 

Letisko Caticlan (Manila-Caticlan)

 

Najbližšie letisko na Boracay. Toto letisko odporúčam.

 

Letisko Kalibo ( Manila - Kalibo)

 

Vzdialené 60 km od ostrova Boracay. Je to zároveň aj medzinárodné letisko, takže z niektorých ázijských miest (Hong-Kong, Taipei, Soul, Singapur, Kuala Lumpur, Pusan)  sa sem dostanete aj priamo bez nutnosti prestupu v Manile.

 

Pri lete z Manily odporúčam kupovať si letenky priamo cez CEBU PACIFIC AIR website alebo cez webové stránky iných leteckých spoločností, osvedčil sa mi aj vyhľadávač leteniek momondo.com. Lietajú niekoľkokrát denne a stále maju nejaku akciovú cenu na lety v priebehu dňa. Cena jednosmernej letenky je uz od 999 php (21 usd) Lietajú od 4:55 am do 22:05 pm posledné lietadlo. Let trvá cca 60 minut.  Batožina (za kitebag sa pripláca ako za normálnu batožinu) 20 kg/360 php ( cca 8 usd) 30 kg/728 php(16 usd) 40 kg/1120 php(24 usd).

 

Pripravte sa na nával ľudí uz pred letiskom, treba si nechať naozaj dostatočnú rezervu na check-in. Do Caticlan/Kalibo lietajú aj iné spoločnosti napr. Philippines airlines/ Air Asia/ Tiger Air/ etc. - nemám ale overené koľko stojí batožina atd.

 

Transfer z letiska Kalibo na Boracay:

 

A. Kyvadlová preprava autobusom na Boracay.

 

Asi najjednoduchšia a najpohodlnejšia je kyvadlová doprava priamo z letiska Kalibo až do miesta Vášho ubytovania na Boracay. Tú poskytuje spoločnosť Southwest Tours Boracay. Tu je webová stránka Southwest Tours Boracay so všetkými potrebnými informáciami. Podobné služby poskytuje aj spoločnosť Island Star Express.

 

Ak chcete ušetriť nejaký čas môžete si tento transfer zakúpiť už v lietadle,  ak Vám ho letušky ponúknu. Vačšinou ho ponúkajú za rovnakú cenu ako pri výjazde z letiska.

 

Pri východe z letiska hľadajte office spoločnosti SouthwestBoracay, kde si zakúpite transfer. Cena je 600 PHP (13 USD) Nahlásite im názov hotela na Boracay, alebo že chcete nech Vás odvezú na Bulabog kite beach, v prípade ak ešte ubytovanie nemáte. Dostanete nálepku na tričko a ukážu Vám autobus do ktorého máte nastúpiť. To je všetko. Nič viac nieje potrebné urobiť. Autobusom Vás približne za 1:30 hodiny dovezú do prístavu Caticlan Jetty port, sprievodca Vás odprevadí do vnútra kde Vám zakúpi lístok na loď aj so všetkými poplatkami ( enviromentálny a poplatok za terminál), to jevšetko v cene tých 600 PHP a posadia Vás na loď, smerom na Boracay. Cesta trvá približne 15-20 minút. Po vystúpení z lode Vás opäť sprievodca odprevadí k miktobusu/tricyklu a povie vodičovi kde Vás má odviezť. Je to jednoduché a pohodlné.

 

Posledný let do Kalibo z Manily je o 23:10 ( Cebu Pacific), no nemusíte sa obávať ak prídete pozde že nestihnete trajekt na Boracay pretože spoločnosť SOUTHWEST Tours Boracay čaká na posledných cestujúcich z tohoto letu aby ich dopravili na Boracay.

 

B. Taxi/Autobus preprava na Boracay

 

Druhá možnosť je dopraviť sa individuálne. Komfortné a lacné je cestovať s veľkými autobusmi, ktoré premávajú na trase Caticlan-Kalibo-Iloilo a odvezú Vás za cenu 107 php (cca 2,5 USD) až do priamo prístavu Caticlan Jetty port, odkiaľ sa dostanete ľoďkou na Boracay. Je však potrebné sa z letiska dopraviť na tricykli na autobusovú zastávku v Kalibo. Cesta 70 km trva plus/mínus 1:30 hod podla premavky. Pred letiskom stoji aj veľa mikrobusov a ak ste väčšia skupinka môžete si vziať z letiska taxi/privátny mikrobus. Jeho cena je priamo úmerná Vašej schopnosti vyjednávať. Obvykle sa dá dohodnúť cena priblizne 800-1000 php (16-20 USD) za cestu. Keď Vás cestuje viac, určite sa to oplatí. K tomu si ale musíte pripočítať že budete platiť za lístok na loď ktorá Vás dovezie na Boracay, ako aj za transfer do miesta Vášho ubytovania na Boracay. No v konečnom dôsledku to stále vychádza o cca 5-6 USD na osobu lacnejšie. Ak ale cestujete na Boracay prvý krát odporúčam si radšej vybrať prvú, komfortnejšiu možnosť so SouthwestBoracay.

Pri spiatočnej ceste do Manily si nechávajte dostatočnú časovú rezervu,  najlepšie aj 6-8 hodín pred plánovaným časom odletu domov z Manily, pretože v tejto sezóne sa dosť často stávalo že lietadlá z Kalibo aj Caticlan do Manily mali meškanie 2-3 a niekedy až 5 hodín.

 

Transfer Caticlan Jetty port-Boracay

 

Z prístavu Caticlan na Boracay sa dostanete lodou za cca 15-20 min. , za cenu 200 php ( 25php cena za loď + 75 php enviromentálny poplatok + 100 php poplatok za terminál). 

 

Transfer Boracay-Bulabog kite beach

 

Z prístavu na Boracay si vezmite tricykel a ten Vás dovezie hocikde po ostrove, alebo priamo do Vášho hotela za cenu od 100-150 php. Na Bulabog kite beach, ktorá je v streda ostrova je to za cca 100-150 php. 

 

VÍZA A PRAVIDLÁ VSTUPU NA FILIPÍNY

 

Občania SR a ČR môžu cestovať na Filipíny za účelom turistiky bez víz, pokiaľ doba ich pobytu neprekročí 30 dní. V prípade ak si pobyt na Filipínach chcete predĺžiť, možete tak urobiť na pobočkách Imigračného úradu (Bureau of Immigratio-BoI). Hlavné sídlo Úradu je Bureau of Immigration, Magallanes Drive, Intramuros, Manila; tel.: +63 2 527 3248. No majú pobočky po celej krajine aj na ostrovoch.  Prvé predĺženie je platné ďalších 29 dní. Poplatok je 3130 PHP (67 USD), 1 x pasová fotografia, 1x kópia pasu a 1 x kópia platného víza v pase. Potom je možné si predĺžiť víza o ďalší mesiac (4400 PHP), maximálne o dva (4800 PHP), plus 2950 PHP za vydanie plastovej ID Card ( pri pobyte viac ako 59 dní na Filipínach). V prípade ak už vopred plánujete že Váš pobyt na Filipínach ,bude viac ako 30 dní, vyjde Vás to lacnejšie ak si o víza požiadate u nás, priamo na Filipínskom konzuláte.

 

Pre vstup na Filipíny sa vyžaduje aby bol Váš cestovný doklad-pas platný v čase vstupu ešte minimálne 6 mesiacov, a rovnako je nevyhnutné preukázať na vyžiadanie Váš úmysel z krajiny vycestovať, pomocou potvrdenia o zakúpenej spiatočnej alebo nadväzujúcej letenke. Je to individuálne, po niekom to požadujú po mne to napr. nikto nechcel. Pred príletom do Manily sa ešte v lietadle vypisuje akási žltá zdravotná karta a na letisku sa vyplňuje štatistická karta, tzv. arrival card, ktorú odovzdáte imigračnému pracovníkovi pri vstupe. 

 

 

VYHĽADÁVANIE LETENIEK

LOKÁLNY AIR OPERÁTORI

BORACAY &TRANSFER

 

APARTMENTS &ROOM

KITE KURZY PRE ZAČIATOČNÍKOV

 

KITE KURZY PRE POKROČILÝCH

POŽIČOVŇA KITE VYBAVENIA

 

 
 
 

© 2023 KITE SCHOOL EGYPT

 

 


TripAdvisor

KONTAKT

Google map Kite School Egypt 

ERIK MACH - MANAGER

PHONE!+20 1017435051 
VIBER!+20 1017435051 
Whatsapp!+20 1017435051 
FB PAGE:Kite School Egypt
info@kiteschoolegypt.com 


Whatsapp  Chat on WhatsApp


 

IKO Instructor Logo smal 
>