Follow us on Facebook  Kite School Egypt on Google  Instagram #kiteschoolegypt

sk

 / 

rus

 / 

eng

 
 

BORACAY ISLAND (FILIPÍNY)- Rady na cestu

Kiting Škola Hurghada | Kite kurzy Egypt / KITEBOARDING TRIP BORACAY FILIPÍNY / BORACAY ISLAND (FILIPÍNY)- Rady na cestu

AK POTREBUJEŠ VEDIEŤ O BORACAY VIAC, OPÝTAJ SA NÁS

 

AKO SA DOSTAŤ NA BORACAY 2023

 

Ostrov Boracay, ktorý sa nachádza na Filipínach, je svetoznáma tropická destinácia známa svojimi plážami s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou. BORACAY JE ZÁROVEŇ POVAŽOVANÝ ZA JEDEN Z NAJLEPŠÍCH SPOTOV NA KITEBOARDING V ÁZII.

 

Naplánovať si cestu do tohto raja je vzrušujúcim krokom k nezabudnuteľnému zážitku. CHCELI BY STE ÍSŤ KAJTOVAŤ NA FILIPÍNY ALE MÁTE OBAVY Z PRESTUPOV NA LETISKÁCH, PRVÝCH DNÍ V CUDZEJ KRAJINE ALEBO PROBLÉM ORIENTOVAŤ SA V NOVOM NEPOZNANOM PROSTREDÍ?

 

TENTO PRÍSPEVOK BUDE VENOVANÝ PRÁVE VÁM. NÁJDETE V ŇOM NÁVOD AKO SA RÝCHLO ZORIENTOVAŤ NA LETISKU V MANILE A AKO SA ČO NAJRÝCHLEJŠIE DOSTAŤ Z MANILY K NÁM NA OSTROV BORACAY. ROVNAKO TU NÁJDETE I MOJE UŽITOČNÉ RADY ABY STE SA MOHLI ČO NAJRÝCHLEJŠIE ADAPTOVAŤ NA FILIPÍNACH.

 

 

Kite School Egypt_Boracay

 

LETENKY Z EURÓPY NA FILIPÍNY- MANILA

 
V prvom rade sa musíte rozhodnúť ako bude vyzerať Váš kompletný let z Európy. Vašim cieľovým letiskom z Európy bude Filipínske hlavné mesto MANILA. Môžete letieť z Európy ( napr. Praha, Viedeň, Budapešť, Rím, Miláno, Benátky, Mnichov, Frankfurt) s prestupom v Istanbule alebo v niektorom z arabských emirátov ( napr. Dubai, Ryad, Abu Dhabi, Doha, Muscat, Bahrain) a odtiaľ priamo filipínskeho hlavného mesta Manila. Z časového hľadiska je najlepšie si nájsť let s maximálne jedným prestupom. Mne sa osvedčilo vyhľadávanie leteniek cez agregátor leteniek Momondo a následne ich bookovať priamo na webe leteckej spoločnosti.

 

CENY LETENIEK NA FILIPÍNY- MANILA

 

Ceny leteniek sa líšia v závislosti od termínov. Najdrahšie letenky vychádzajú v období "TOP" sezóny ktorým je obdobie vianoc a nového roka. Ceny spiatočných leteniek sa v tomto období môžu pohybovať až okolo 1000 € a vyššie. Lepšie je preto na toto obdobie kúpovať letenky s dostatočným časovým predstihom 2 až 4 mesiace pred plánovaným odletom a možete ich mať za veľmi zaujímavú cenu okolo 600-800€. Mimo vianoc a nového roku sa priemerné ceny spiatočných leteniek s rozumnými prestupovými časmi pohybujú cenovo okolo 700 - 800 Eur. Vačšina aeroliniek má na letoch do Ázie prepravu športového vybavenia (kite surfing) zahrnutú už v základnej cene letenky. K celkovým výdavkom na cestu je ešte potrebné pripočítať cenu za letenky z Manily na Boracay miestnymi aerolinkami, ktoré sa dajú kúpiť v priemere od 30 do 60 EUR za jeden smer, plus cca 20 - 30 EUR ak máte so sebou viac batožiny alebo sport equipment. Podrobnejšie info k tomu ako sa prepraviť z Manily na Boracay nájdete v príspevku nižšie. Ak nechcete kvoli preprave a extra poplatkom za batožinu brať so sebou vlastnú kite výbavu, možete si u nás na Boracay požičať kompletné kiteboarding vybavenie KITE RENTAL 

 


VÍZA A PRAVIDLÁ VSTUPU NA FILIPÍNY   

 

Občania Európskej únie môžu cestovať na Filipíny za účelom turistiky bez víz, pokiaľ doba ich pobytu na území Filipín neprekročí 30 dní. Pre vstup na Filipíny sa vyžaduje aby bol Váš cestovný doklad - pas platný v čase vstupu ešte minimálne 6 mesiacov, a rovnako je nevyhnutné preukázať na vyžiadanie Váš úmysel z krajiny vycestovať, pomocou potvrdenia o zakúpenej spiatočnej alebo nadväzujúcej letenke.

 

Pred odletom na Filipíny je nevyhnutné sa registrovať 72 hodín (3 dni) pred Vašim príchodom na Filipíny, k tomu je potrebné vyplniť online arrival card na oficiálnom portále eTravel https://etravel.gov.ph/ Od cestujúcich sa vyžaduje, aby predložili svoj doklad o registrácii eTravel (QR kód v telefóne) ešte pred nástupom na palubu svojho letu pri check-in v Európe a tak isto po prílete do Manily pri imigračnej kontrole.

 

Pred príletom do Manily sa ešte v lietadle vypisuje žltá zdravotná karta ktorú odovzdáte na letisku, ešte pred imigračnou kontrolou. Celkovo je proces prechodu imigračnou kontrolou na letisku v Manile dostatočne rýchly, plynulý a prehľadne organizovaný.

V prípade ak si pobyt na Filipínach chcete predĺžiť, možete tak urobiť na pobočkách Imigračného úradu (Bureau of Immigratio-BoI). Hlavné sídlo Úradu je Bureau of Immigration, Magallanes Drive, Intramuros, Manila; tel.: +63 2 527 3248. No majú pobočky po celej krajine aj na ostrovoch. Prvé predĺženie je platné ďalších 29 dní. Poplatok je 3130 PHP (67 USD), 1 x pasová fotografia, 1x kópia pasu a 1 x kópia platného víza v pase. Potom je možné si predĺžiť víza o ďalší mesiac (4400 PHP), maximálne o dva (4800 PHP), plus 2950 PHP za vydanie plastovej ID Card ( pri pobyte viac ako 59 dní na Filipínach). V prípade ak už vopred plánujete že Váš pobyt na Filipínach, bude viac ako 30 dní, vyjde Vás to lacnejšie ak si o víza požiadate vopred u nás doma, priamo na Filipínskom konzuláte.

 

VÝMENNÝ KURZ A MIESTNA MENA 

 

Kurz DEC 2023:
1 usd=55,00 PHP
1 euro= 58,00 php
 
Je jedno či si zoberiete USD alebo Euro, berú všetko. V príletovej hale je to ako v mravenisku, no netreba sa toho obávať. Ako prvé je potreba si nájsť stánok jednej z príslušných bánk alebo zmenáreň EXCHANGE a zmeniť si eurá, doláre na miestnu menu, ktorou je FILIPÍNSKE PESOS PHP. Na prvý deň vám postačí približne 100 EUR = 5800 PHP. Dokonca kurz na letisku zvykne byť niekedy o trochu lepší ako na Boracay, takže si môžete vymeniť i viac. Zmenárne na Boracay sú na každom kroku. V obchodoch berú aj platobné karty, je tu veľa bankomatov, ale dá sa vyberať hotovosť do výšky 10 000 PHP na jeden výber (cca 190 EUR), i opakovane v rámci Vášho denného limitu, avšak každý výber z bankomatu je ešte extra spoplatnený lokálnou bankou, tak možno zvážte si zobrať so sebou viac EUR/USD v hotovosti. 

 

INTERNET NA BORACAY ISLAND 

 

Ak chcete byť na Filipínach mobilný, Vašou druhou zastávkou by mal byť stánok so SIM kartou. Odporúčam filipínskeho operátora" SMART" , ktorý má najlepšie pokrytie 5G internetom na ostrove Boracay alebo GLOBE. Obaja mobilný operátori maju 5G pokrytie na ostrove. SIM kartu si môžete kúpiť buď na letisku v Manile, v stánkoch ktoré sú vnútri letiska, alebo aj priamo na Boracay. Cena mobilných dát je tu veľmi rozumná. Na kúpu turistickej sim karty potrebujete cestovný pas. No a čo sa týka balíčka ten si viete vybrať podľa vlastnej úvahy, 72GB internet package stoji cca 1500 PHP, t.j. cca 25 EUR. 5G sieť na Boracay funguje perfektne (viber, skype, fb, youtube), takže i tí ktorí plánuju kajtovať a zároveň majú možnosť pracovať online sa možu spoľahnúť na rýchle a stabilné 5G internetové pripojenie na ostrove. 

 

TAXI V MANILA 

 

odporúčam si vopred stiahnuť a zaregistrovať v telefóne aplikáciu GRAB alebo JoyRide. Je to najlacnejšie taxi v Manile, vždy viete presnú cenu za cestu, podľa GPS, ktoré má taxikár v aute

 

UBYTOVANIE V MANILA 

 

Doporučujem pri výbere a kúpe leteniek sa orientovať na prílety do Manily cez deň, tak aby ste nemuseli prespávať v Manile a mohli hneď odletieť na Boracay. Ale ak budete potrebovať pri ceste tam alebo naspať prespať v Manile jednu noc, odporúčam hotel Red Planet Manila Aseana City, (je v blízkosti leiska, za dobru cenu cca 30€ noc pre dve osoby, wifi, malé ale pekné čísté izby, v blízkosti sú obchody a reštaurácie). Cesta z/na letisko s GRAB taxi stojí cca 250 pesos. Za hotelové taxi sme platili cca 10 USD. Nájdete tento ale i iné hotely v Manile na booking.com

 

AKO Z MANILY NA BORACAY ISLAND

 

Na Boracay sa dá z Manily dostať letecky, je to iba 1 hodina letu alebo pre dobrodruhov loďou po mori-trajektom, čo ale vzhľadom na časovú náročnosť a komfort nedoporučujem. Letenky z Manily na Boracay sú cenovo dostupné (30 - 60 EUR za 1 cestu), Samotný ostrov Boracay síce nemá vlastné letisko, no hneď vedľa ostrova v mestečku Caticlan, na hlavnom ostrove Panay je letisko Caticlan (Boracay). Cesta z letiska Caticlan do prístavu na ostrov Boracay trvá iba cca 15 minút jazdy autom alebo na tricykli.

 

Pri lete z Manily odporúčam kupovať si letenky priamo cez CEBU PACIFIC AIR website alebo cez webové stránky iných leteckých spoločností napr. AIR ASIA, osvedčil sa mi aj vyhľadávač leteniek momondo.com. Z Manily do Caticlan (Boracay) lietajú niekoľkokrát denne, skoro každú hodinu a stále maju nejaké akciové ceny na letenky, niekedy aj v priebehu dňa. Cena jednosmernej letenky je uz od 999 php (20 EUR) Lietajú od 4:55 am do 22:05 pm posledné lietadlo. Let trvá cca 60 minut.  Batožina (za kitebag sa pripláca ako za normálnu batožinu) 20 kg/360 php ( cca 8 usd) 30 kg/728 php(16 usd) 40 kg/1120 php(24 usd).
 
Pripravte sa na nával ľudí už pred letiskom kde je prvá security kontrola, treba si nechať naozaj dostatočnú rezervu (doporučujem min. 2 hodiny pred odletom aj na vnútorných letoch) 
 
Majte na pamäti že medzinárodne lety sú obsluhované v Manile z Terminálov č 1,3. Vnútroštátne lety lietajú z Terminálu 3 - Cebu Pacific, z Terminálu 2 - Air Asia , z terminálu 4 - Cebgo Airlines . Ak sa chcete presunúť z jedného terminálu do druhého môžete využiť buď kyvadlovú dopravu leteckej spoločnosti alebo si objednať taxi vonku pred letiskom. Pri východe z letiska hľadajte tabuľku z transferom na daný terminál, alebo ešte lepšie urobíte ak sa na kyvadlovú dopravu opýtate na informáciach u Vašej leteckej spoločnosti. Kyvadlová doprava autobusmi medzi terminálmi premáva každých 30-40 minút. Tak isto možete na presun využiť služby taxi alebo transfer microbusom, cena je cca 7 - 10 USD na osobu. Radím vám, aby ste si pri prechode z jedného terminálu na druhý nechali rezervu minimálne 90 minút, všetko závisí od premávky na cestách. Môže to byť 20 min., ale aj hodina a pol.
 
Po pristáti v Manile, si budete musieť vyzdvihnúť svoju batožinu a previezť si ju k check-in na druhý terminál z ktorého budete odlietať do Caticlan (Boracay). Ak máte v Manile dlhší časový prestup a chcete ísť do mesta, môžete využite úschovňu batožiny ktorá je na Termináli č.3 - Arrivals, Storage batožiny stojí 350 php na 24 hodín a úschovňa je v prevádzke nonstop 24/7.

 

AKO Z LETISKA CATICLAN NA BORACAY ISLAND

 

A.Transfer na Boracay

 

Najjednoduchšia a najpohodlnejšia alternatíva je transfer mikrobusom priamo z letiska Caticlan (Boracay) až do miesta Vášho ubytovania na Boracay. Tú poskytuje napr. spoločnosť Southwest Tours Boracay. Tu je webová stránka Southwest Tours Boracay so všetkými potrebnými informáciami, transfer si môžete objednať vopred online cez ich web stránku. Cena transferu je 1050 PHP pre 1 dospelú osobu, a zahŕňa v sebe kompletný transfer z letiska Caticlan (Boracay) až do miesta Vášho ubytovania na Boracay, vrátane všetkých povinných poplatkov v Jetty port ( terminal fee 150 PHP, enviromental fee 150 PHP, lodná preprava 50 PHP) 
 
Pri východe z letiska hľadajte zástupcu spoločnosti u ktorej ste si rezervovali transfer. Nič viac nieje potrebné urobiť. Autobusom Vás približne za 15 minút dovezú do prístavu Caticlan Jetty port, sprievodca Vás odprevadí do vnútra prístavu, kde Vám zakúpi lístok na loď aj so všetkými poplatkami ( enviromentálny 150 PHP a poplatok za terminál 150 PHP plus 50 PHP za loď), to všetko je zahrnuté už v cene 1050 PHP a posadia Vás na loď, smerom na Boracay. Cesta trvá približne 10 - 15 minút. Po vystúpení z lode Vás opäť sprievodca odprevadí k miktobusu/tricyklu a povie vodičovi kde Vás má odviezť. Je to jednoduché a pohodlné. Veľmi dobre je celý postup opísany na stránke Thepoortraveler, spolu s detailnými informáciami, fotografiami a videom.
 
Ani ak poletíte posledným večerným letom z Manily, nemusíte mať obavy že nestihnete trajekt na Boracay, pretože spoločnosť SOUTHWEST Tours Boracay čaká na posledných cestujúcich aby ich dopravili na Boracay. Terminál Jetty port funguje 24/7.  

 

B. Z letiska Caticlan na ostrov Boracay individuálne  

 

Druhá alternatíva je dopraviť sa z letiska individuálne. Po východe z letiska si to namierte priamo k bráne, prejdite na druhú stranu cesty. Na parkovisku sú zaparkované tricykle (miestne tuk-tuky), zakúpte si v pokladmi lístok za 50 PHP na osobu s miestenkou, postavte sa do poradia a počkajte si na Váš tricykel. Tricykle sú dvoj-miestne, zavezie Vás priamo prístavu Caticlan Jetty port, odkiaľ sa dostanete ľoďou na Boracay.

Vo vnútri terminálu Jetty port choďte najprv k prvému okienku kde Vám dajú zaplniť registračný formulár, preukážete sa potvrdením o rezervácii hotela na Boracay, zaplatíte poplatok 150 PHP - Terminal fee, potom sa presuniete k okienku číslo 2, kde si zakúpite lístok na loď 50 PHP a zaplatíte enviromentálny poplatok 150 PHP. Ďalej pokračujete už k lodi s Vašim lístkom na ktorý Vám vydajú miestenku, ďalej Vás posadia na loď, smerom na Boracay. Cesta loďou trvá približne 10 - 15 minút. Po vystúpení z lode chodte k parkovisku, nájdite si voľný tricykel a ukážte vodičovi do ktorého hotela Vás má odviezť. Cena za tricykle pre dvoch je cca 250 - 300 PHP podľa adresy na Boracay. Nebojte, je to easy :)

 

Odporúčanie: využijte služby nosičov s označením "Porter" v Jetty porte ak máte vačšiu batožinu alebo kitebag. Cena je 50 PHP čo je cca iba 0,90 eurocentov za jeden kus batožiny. Vy im finančne trošku pomôžete a Vám sa pojde ľahšie :)) A kľudne im môžete pridať i nejaké pesos naviac :))

 

ČO JE VHODNÉ SI ZOBRAŤ SO SEBOU?

 

Platobnú kartu ale aj cash.

 

Na Boracay viete vo všetkých supermarketoch a vo vačšine reštaurácii platiť kartou, apple pay. Avšak v niektorých menších podnikoch, za dopravu, na tržnici a za niektoré služby sa dá platiť iba v hotovosti. 

 

Topánky do vody

 

Ak pôjdete kajtovať, šnorchlovať, topánky do vody vás určite ochránia v prípade, že sa vám podarí stúpiť napr. na morského ježka, inak vo vačšine prípadov topánky do vody nie sú potrebné. 

 

Fenistil gél 

 

Môže sa stať, že vaša pokožka nebude prvé dni kamarát so slnkom a teda môže dôjsť k alergickej reakcii. Na Boracay vám práve Fenistil s týmto pomôže. 

 

Čo si nosiť určite nemusíte 

 

Opaľovací krém, je ich tu dostatok i kvalitných, takže si opaľovací krém môžete kúpiť aj na Boracay. Rôzne typy repelentov, krémy po opaľovaní, Pantenol, Rôzne lieky na prechladnutie. Obchody, lekárne a supermarkety, ktoré sú tu na každom rohu sú dobre zásobené. Osušky, plážové uteráky, sprchové gély, šampóny, adaptéry do zástrčiek to všetko na ostrove ľahko nájdete. 

 

Ostrov Boracay patrí medzi TOP 10 turistických destinácii, je tu dokonale vybudovaná infraštruktúra akú poznáte z Európy (supermarkety, shopping mall-i, lekárne, nemocnica, stomatológia, bary a reštaurácie rôznych kuchýň). Samotní miestny ľudia sú veľmi príjemní, priateľskí a nápomocní. Angličtina je na Filipínach druhým oficiálnym úradným jazykom

 

Ako skoro všade v Ázii aj na Filipínach je potrebné si každú ponúknutú cenu, napr. za tricykel, ovocie či rôzne ponúkané služby vyhodnotiť. A možno je najlepšie porovnať si 2-3 ponuky. Ak máte pocit, že je cena privysoká skúste cenu zjednať.

 

S typmi a radami čo a ako na Filipínach budeme určite pokračovať a preto nás nezabúdajte sledovať.

 

Sledujte nás na sociálnych sieťach, na našej webovej stránke alebo si príďte pre cenné rady priamo k nám na Boracay, nájdete nás v kite centre Padayon kiteboarding, priamo v strede na vyhlásenej kajtovej pláži Bulabog beach. 

 

Objavte s nami obrovské množstvo ďalších nevyčerpateľných zážitkov v tejto bezpečnej a cenovo dostupnej exotickej krajine!

 

 

 

VYHĽADÁVANIE LETENIEK

LOCAL AIRLINES

BORACAY TRANSFERS

 

APARTMENTS & ROOMS

 

BEGINNER KITE SURF LESSONS BORACAY

 

 

BORACAY ADVANCED KITESURFING COURSES

KITESURF RENTAL BORACAY

 

 
 
 

© 2023 KITE SCHOOL EGYPT

 

 


TripAdvisor

KONTAKT

Google map Kite School Egypt 

ERIK MACH - MANAGER

PHONE!+20 1017435051 
VIBER!+20 1017435051 
Whatsapp!+20 1017435051 
FB PAGE:Kite School Egypt
info@kiteschoolegypt.com 


Whatsapp  Chat on WhatsApp


 

IKO Instructor Logo smal 
?> ?> ?>