rus

 / 

eng

 / 

sk

 
 

VIETOR &POČASIE

Home / KITE CENTRUM HURGÁDA / VIETOR &POČASIE

AK POTREBUJEŠ VEDIEŤ VIAC, OPÝTAJ SA NÁS

VIETOR
&POČASIE

Najdôležitejšie a najčastejšie otázky kiterov: „Kedy najlepšie fúka vietor v Hurgháde, ktorú predpoveď mám sledovať pre Hurghadu? Pozri si naše tipy.

ZÁJAZDY &
TRAVEL TIP´S

Informácie o hoteloch v blízkosti kite spotu a naše tipy kde vyhľadať najvýhodnejšie lastminute all inclusive zájazdy do Hurghady.

UBYTOVANIE
&LETENKY

Naše tipy na lacné letenky a ubytovanie v apartmánoch alebo vo vile, s privátnou plážou a bazénmi priamo na kite spote. Ceny už od 75 Eur/ osoba/ týždeň.

HURGHADA
&INÉ AKTIVITY

Pozrite si naše tipy a praktické informácie na ďalšie zaujímavé aktivity v Hurghade, aby ste si odniesli čo najviac zážitkov z Vašej dovolenky v Egypte.

 
 

 

WIND &FORECAST

 


windNajdôležitejšie a najčastejšie otázky nás kiterov: „Kedy najlepšie fúka vietor v Hurgháde? Ako bude fúkať v lete, v zime, na jar, na jeseň v Hurgháde? Jednoznačná odpoveď je „V Hurgháde fúka stále". Kitecentrum SULTAN SURF a KiteSchoolEgypt sú pre Vás otvorené po celý rok. Vo všeobecnosti Vám odporúčame priniesť si so sebou jeden malý a jeden väčší kite. Veterné dni v Hurgháde, môžeme rozdeliť na silné, stredné, slabšie a no wind. Štatisticky najlepšie mesiace v roku sú jún až október kedy je 80 a viac % pravdepodobnosť vetra o sile nad 6-7 m/s, v mesiacoch november, marec, apríl a máj sa pravdepodobnosť veterných dní pohybuje v rozmedzí 60 až 80%, december až február 50 až 60%. V zimných mesiacoch, v období od decembra do konca februára nie je vietor tak pravidelný ako v ďalších mesiacoch, no veterné dni sa vyznačujú silnejším vetrom v priemere o sile 10-12 m/s, ale môže byť medzi nimi aj väčší počet light a no wind dní. V zimných mesiacoch preto platí, že je potrebné dôkladnejšie sledovať predpoveď, alebo si vyhradiť väčší počet dní na Váš kite trip, no určite si dobre zajazdíte!

 

VIAC O VETRE A PREDPOVEDIACH

 

 

HOTELY V BLÍZKOSTI

TOUR OPERÁTORI

KURZY PRE ZAČIATOČNÍKOV

 

KURZY PRE POKROČILÝCH

POŽIČOVŇA KITE VYBAVENIA

Ten najlepší vietor fúka zo severozápadu až severu, na našu pláž z ľavej strany, čo robí náš spot úplne bezpečným spotom pre všetkých, od začiatočníkov až po úplných kite profesionálov. Vietor prichádza priamo od mora a nemá pred sebou žiadne pevné stavby ani iné prekážky, ktoré by spôsobovali turbulencie a robili vietor poryvovým. Preto tu väčšinou, počas celého roka fúka stabilný vietor, s poryvmi maximálne do 20 percent. S našimi viac ako 6 ročnými skúsenosťami z Egypta, môžeme potvrdiť, že vietor fúka vďaka mikroklimatickým podmienkam o niečo lepšie ako je predpoveď (1-2 m/s). Rokmi sa zlepšili aj predpovedné modely, no stále platí že na viac ako 3-4 dni nie je možné zaručiť presnosť a istotu predpovede. Pre zvýšenie presnosti dlhodobejšej predpovede sa nám najviac osvedčilo sledovať model GFS 27 km na windguru.cz (predpoveď na 10 dní, kite spot Hurghada Paradise Kite Surf), 7 dňovú predpoveď na windfinder.com (kitespot Sultana Beach) a pre porovnanie aj dlhodobú, až 14 dňovú predpoved pre Hurghadu na wetteronline.de. Na windguru modeli GFS 27 km je dôležité sledovať, aby bol predpovedaný severozápadný resp. severný smer vetra. Vyššie udávaná hodnota v predpovedi (nárazy vetra-gust), resp. hodnota udávaná v prípade zvolenej modifikácie vetra sa na 98% zhoduje s realitou, často sa stáva že fúka ešte o 1-2 m/s viac. Ak je na predpovedi udávaná hodnota v nárazoch napr. 6 m/s, ale predpovedaná rýchlosť vetra je 3 m/s, v skutočnosti bude fúkať pravdepodobne iba tie 3 m/s, i keď je predpovedaný SZ-S smer vetra. No ak je na predpovedi iný smer vetra, napr. od západu alebo z juhu, tak sa predpoveď zhoduje s udávanou nižšou hodnotou, vietor fúka od pevniny, má pred sebou veľa prekážok, je veľmi poryvový a pre jazdenie nepoužiteľný. Výnimočne, pár krát do roka sa stane že vietor občas nečakane zosilní v poobedňajších hodinách z východného smeru, no fúka maximálne o sile 6-7 m/s. Rovnako sa stáva že vietor občas príde aj bez predpovede (najmä v zimnom období), no nie je možné sa na to spoliehať. 

 

Zavřít

 

 

 

 

 

WEATHER &WATER

 

weatherV Hurgháde prevláda horúce a slnečné podnebie, ktoré sa vyznačuje nízkou vlhkosťou vzduchu. Počasie v Hurgháde môžeme rozdeliť na horúce obdobie od mája do októbra s dennými teplotami od 30 do 37 stupňov a na chladné obdobie od novembra do apríla s priemernými dennými teplotami od 20 do 30 stupňov. Cez deň je tu príjemne teplo po celý rok, no v zime sô väčšie teplotné rozdiely medzi dňom a nocou, keď nočné teploty klesajú na 10-14 stupňov, tak je potrebné sa na to pripraviť vhodným oblečením. V zime fúka chladný severný vietor v dôsledku čoho je pocitová teplota aj cez deň o pár stupňov nižšia a po väčšinu dní tohto obdobia (november-apríl) je vhodné používať dlhý neoprén v hrúbke 3-5mm. Sú niektoré dni aj v zime kedy je teplo a je možné kitovať bez neoprénu, no odporúčame neoprén so sebou mať. Dažďové zrážky v Hurgháde sú výnimočné, maximálne 1-3 x do roka, aj to iba zimnom období. Veľkým omylom nás Stredoeurópanov je že v lete sa v Egypte určite nedá vydržať a preto sa mu vyhýbame. Omyl! V lete fúka skoro najlepšie z celého roka, vietor fúka väčšinou po celý deň aj noc, takže pocitová teplota je veľmi príjemná, pretože i pri teplotách 36-38 stupňov, ale relatívne malej vlhkosti vzduchu (okolo 38%) je tu klíma aj v strede leta veľmi príjemná. Pre porovnanie, je tu určite znesiteľnejšie ako keď je u nás v lete 30 stupňov, no ale veľká vlhkosť vzduchu takže sa viac potíme. Teplota v mori sa od mája do októbra pohybuje od 24 až do 29 stupňov, v egyptskej "zime" od novembra do apríla okolo 21-23 stupňov. Ďalej od brehu sa teplota vody drží po celú "zimu" a neklesá pod 20 stupňov. V plytkej vode pri brehu, alebo pri odlive môže byť voda v zime z rána chladnejšia 16-18 stupňov, ale okolo obeda keď sa voda premieša a ohreje od slnka je voda opäť krásne teplá a dosahuje teploty nad 20 stupňov. 

 

AKÉ VEĽKOSTI KITOV

 

Odporúčame Vám doniesť si zo sebou jeden menší a jeden väčší kite. Najpoužívanejšie sú veľkosti kitov 9m2 a 12 m2, ktoré Vám v Hurgháde pokryjú až 90% veterných podmienok. Kto má možnosť a má v svojej výbave aj low wind kite 15-21m2, ten tu nájde svoje využitie keď fúka vietor na hranici 5-7m/s, no podľa našich skúseností ich využitie v prípade low wind dní je tak približne 50:50. Tzn. napr. zo štyroch low wind dní, sú v priemere tak dva dni kedy fúka minimálna hranica na LW kite 4 m/s a ďalšie dva dni fúka tak málo že to Vám nepomôže ani LW kite. Jednoducho tu buď fúka, alebo nefúka. No vďaka tomu že vietor je tu konštantný, stabilný, bez väčších poryvov, tak je niekedy možné vidieť jazdiť na vode všetko, napr. kite od 12mpo 21 m2.       

 

HIDE &LOW TIDE

 

tideVo všeobecnosti je príliv a odliv viac viditeľný v letných, ako v zimných mesiacoch kedy je hladina vody výrazne vyššia. Odliv je spravidla najvýraznejší letnom období, spravidla v dobe okolo splnu mesiaca, čo znamená že v tieto dni je naša lagúna na pár hodín ráno alebo cez obed skoro úplne bez vody. No ale aj pri najvýraznejšom odlive stačí prejsť vzdialenosť približne 100-200m od pláže, do miesta kde už je dostatok vody na štart a odtiaľ je možné sa presunúť na niektorú z pieskových lagún v tesnej blízkosti, alebo si užívať kiteboarding na otvorenom mori s dostatočnou hĺbkou vody. Príliv a odliv v letnom období okolo splnu mesiaca výrazne ovplyvňuje aj veterné podmienky, niekedy pri odlive vietor zoslabuje a naopak vietor s prílivom zosilňuje. Príčinou toho je to, že sa v dôsledku nízkej hladiny vody nad plytkými lagúnami voda viac prehrieva a to má za následok nižší teplotný rozdiel medzi teplotou vzduchu a teplotou vody v mori. Tento jav následne ovplyvňuje aj vzduchové prúdenie. Výraznejší je tento jav v lete a pri slabšom vetre, pri silnom vetre zase naopak hladina vody v mori stúpa a nedochádza k takému výraznému odlivu. Na stránke tide4fishing nájdete presné a pekne graficky znázornené informácie o odlive a prílive v Hurghade.

 

Tides and solunar charts for fishing
 
 
 
 

© 2019 KITESCHOOLEGYPT.COM

 

 


KONTAKT

Google map Kite School Egypt 

PHONE!+20 1017435051 
VIBER!+20 1017435051 
whatsapp!+20 1017435051 
FB PAGE:Kite School Egypt
kiteschoolegypt@gmail.com 


Whatsapp  Chat on WhatsApp